محل کنونی شما در انجمن : صفحه اول > انجمن عمومی > بحث آزاد و متفرقه

فرشته مرگ (عزرائیل)

فرشته مرگ (عزرائیل)

شنبه شهريور ماه 6, 1389 4:10 pm
versusss
كاربر چهار ستاره
كاربر چهار ستاره وضعیت : آفلاین

تعداد تشكر كرده : 30 بار
تعداد تشكر شده : 324 بار

از جمله كسانى كه موقع مرگ انسان ، ادعاى طلب كارى مى كنند و چيزى را از درخواست مى نمايد ((ملك الموت )) است كه او طالب روح و جان شخص محتضر مى باشد. قبض روح تمام انسانهاى مؤ من و كافر در دست ((ملك الموت )) و زير نظر او انجام مى گيرد.
قرآن در اين باره مى فرمايد: ((ملك الموت )) ماءمور قبض روح است ، روح و جان همه شما را مى گيرد و سپس به سوى پروردگارتان باز مى گرداند(سوره سجده ، آيه 11)
پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم فرموده است : تمام بيمارى و دردهايى كه به انسان رو مى آورد قاصدان مرگ و فرستادگان او هستند.
هنگامى كه عمر انسان به پايان مى رسد و در بستر مرگ قرار مى گيرد ((ملك الموت )) براى قبض روح او حضور پيدا مى كند. انسان از ديدن او به وحشت مى آيد و آمدن او را بدون مقدمه مى داند. ولى ((فرشته )) مرگ مى گويد: اى بنده خدا! (چرا به فكر نبودى و فراموش كردى )؟ چه اندازه رسول بعد از رسول و خبر بعد از خبر و پيك بعد از پيك براى تو فرستادم ؟ من آخرين خبرم و بعد از آمدن من ديگر خبرى نيست .
سپس مى گويد: اى بنده خدا! دعوت پروردگارت را خواه از روى ميل و رضا و خواه از روى جبر و اكراه اجابت كن .
هنگامى كه ((فرشته )) مرگ جان انسان را از كالبدش بيرون مى كشد، بازماندگان و بستگان او مشغول گريه و ناله مى شوند.
((ملك الموت )) مى گويد: براى چه كسى گريه مى كنيد و اشك مى ريزيد؟ براى چه كسى غمگين و محزونيد؟ براى چه كسى دست از كار كشيده و بى صبرى مى كنيد؟ به خدا سوگند! عمر او به پايان رسيده و در دنيا روزى خود را دريافت كرده بود. پروردگارش از او دعوت به عمل آورد و او هم دعوت حق را اجابت كرد. اگر مى خواهيد گريه كنيد بر خويشتن بگرييد؛ زيرا من باز به اين خانه مى آيم تا هيچ يك از شما را باقى نگذارم .( مجمع البيان ، ج 8، ص 329، نور الثقلين ، ج 4، ص 225، تفسير برهان ، ج 3، ص 282)
لازم نيست ((ملك الموت )) هنگام قبض روح انسان نزد او ظاهر شود، بلكه در هر كجاى عالم باشد از همان جا مى تواند محتضر را قبض روح كند.
امام صادق عليه السلام در اين باره فرمود: از ((فرشته مرگ )) پرسيدند: چگونه چندين نفر را در يك زمان قبض روح مى كنى در حالى كه عده اى در مغرب و عده اى در مشرق اند؟ گفت : آنان را به سوى خودم مى خوانم مرا اطاعت مى كنند.
سپس گفت : همانا همه جهان هستى ، پيش من ، مانند كاسه اى است در برابر يكى از شما كه از هر كجاى آن بخواهد بخورد مى خورد.( مجمع البيان ، ج 8، ص 328، تفسير برهان ، ج 3، ص 282، حديث 5 )
و نيز گفت : همه عالم هستى و دنياى شما نزد من ، مانند درهمى است كه در دست شما باشد و هر طور بخواهد آن را مى گرداند. (من نيز با دنياى شما چنين مى كنم و همان گونه دنيا و جان انسان ها را در اختيار دارم ).( من لايحضره الفقيه ، چهار جلدى ، ج 1، ص 185، تفسير برهان ، ج 3، ص 282، حديث 2)
در حديث ديگرى آمده است : ((ملك الموت )) به حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم عرض كرد من بارها و بارها به هر خانه اى رفت و آمد مى كنم . هيچ خانه اى در مشرق و مغرب عالم نيست مگر اين كه روزى پنج مرتبه هنگام نماز با اهل آن ملاقات مى كنم و حساب عمر آنان را مى رسم و من به كوچك و بزرگشان از خودشان عالم تر هستم .( سفينه البحار، ج 8، ص 107، بحار الانوار، ج 6، ص 169، تفسير برهان ، ج 3، ص 282،حديث 7 ) (عمر آنان و شماره عدد نفس هاى ايشان را مى دانم و موقعى كه آخرين نفس خود را كشيدند جان آنان را مى گيرم )
درباره حضور يافتن پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم و اميرالمؤ منين عليه السلام و اولاد طاهرينش بر بالين محتضر، چنين آمده است .
هنگامى كه بنده اى از بندگان خالص خدا در بستر مرگ قرار مى گيرد ((ملك الموت )) و يارانش براى قبض روح او حضور پيدا مى كند. در اين موقع مشاهده مى كند كه حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم بر بالين سر او و اميرالمؤ منين در كنار آن حضرت ، حسن و حسين در پايين پا، دوستان و شيعيان در اطراف ايشان قرار گرفته اند.
محتضر متوجه آنان مى شود و مى گويد: خوش آمديد، چقدر مشتاق ديدار شما بودم و چقدر از آمدن شما خوشحال شدم . بعد از آن مى گويد: يا رسول الله ! ((ملك الموت )) وارد شد. يقين دارم كه با من مهربان است ، زيرا از دوستان و پيروان تو و برادرت امير المؤ منين مى باشم . حضرت رسول هم گفته او را تصديق مى كند.
در اين هنگام ، آن حضرت متوجه ((ملك الموت )) مى شود و مى فرمايد: اى ((ملك الموت ))! سفارش خداوند درباره مهربانى كردن با دوستان و طرفداران ما را فراموش نكن .
((ملك الموت )) عرض مى كند: يا رسول الله ! به او دستور بده كه به سوى بهشت و آنچه خداوند براى او آماده كرده است نظر كند. حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم مى فرمايد: اى بنده مطيع خدا! نظر به سوى آسمان نما. وقتى نظر مى كند چيزهايى را كه خدا براى او آماده كرده است مى بيند.
در اين هنگام ((ملك الموت )) متوجه آن حضرت مى شود و مى گويد: چگونه به كسى كه اين قدر خدا به او لطف دارد مهربان نباشم . اگر شما هم سفارش او را نمى كرديد باز درباره او لطف داشتم و با وى مهربانى مى كردم .
حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم خطاب به ((ملك الموت )) مى كند و مى فرمايد: اى ((ملك الموت )) اين شخص برادر ما و از دوستان و پيروان ما است . او را به تو سپرديم ، مراقب حال او باش و جان او را به آسانى قبض كن . سپس حضرت با كسانى كه در اطراف محتضر بودند به سوى بهشت حركت مى كند و پرده از جلوى چشم او كنار مى رود پيامبر و ائمه را در كاخ ‌هاى بهشت مشاهده مى كند.
در اين حال متوجه ((ملك الموت )) مى شود و مى گويد: اى ((ملك الموت ))! هر چه بيشتر در گرفتن روح من عجله كن ؛ زيرا طاقت دورى محمد و اولياى خدا را ندارم و هر چه زودتر مرا به ايشان ملحق كن .
((ملك الموت )) همان طور كه مو را از ميان آرد بيرون مى كشند جان او را به آسانى از بدنش بيرون مى كشد.( تفسير امام حسن عسگرى ، بحار الانوار، ج 6، ص 173، تفسير برهان ، ج 3، ص 282، حديث 7)

برای نویسنده این مطلب versusss تشکر کننده ها: 8
HONI, Jason_73, Laya, Mahyargh, Mel-ldi, aghrabsteps, empii, spe

جوک های جدید شهریور سری دوم 93
سری جدید جوک های خنده دار شهریور ۹۳
استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک
تولد نوزادی عجیب الخلقه با هشت دست و پا !!
عکس بازیگر مشهور ایرانی در نقش خواننده هالیوودی !!!
40 نکته جالب در مورد حرم امام رضا علیه السلام
فک و فامیل داریم باحال و جالب !!! (طنز) شهریور ماه 93
یکم بخندیم22
سری دوم جوک های خنده دار شهریور ۹۳
متن هایی خنده دار و فاز سنگین از فامیل دور۹۳
اس ام اس هایی جدید از آغاز فصل پائیزی۹۳
گلچینی از اس ام اس های فانتزیام شهریور۹۳
سری جدید جوک های خنده دار شهریور ۹۳
روز دختر مبارک
اس ام اس های روز دختر
یکم بخندیم21
یکم غم
عکس جشنواره شتر و شاهین در ابوظبی امارات
عکس دختری که مدعی است بدون جراحی زیبایی عروسک است !!
قطع انگشتان یک دزد در ایران !!
حالگیری پسر چینی از دوست دختر سابقش !!
عکس اعدام قاتل بی رحم کودک قزوینی
نقاشی روی لب ها
مغز انسان می بیند، حتی وقتی چشم ها نمی بینند
عکس تروریست تکفیری ژاپنی !!
گینسی شدن جوان سنندجی !!
عکس گریم جالب بهاره رهنما در دورهمی زنان
مسابقه سبیل بین رامبد جوان و محراب قاسم خانی !!
عکس جدیدترین مدل های لباس نامزدی
اولین عکس رامبد جوان و همسر جدیدش !!
جوک های جدید شهریور 93
خنده بازار مردادماه 93
معمای شیر اگه میتونی جواب بده؟
ترول جدید و خنده دار ( از دستش ندید)
خنده بازار دااااااااااغ کمیاب ۲4 مرداد ماه ۹۳

شنبه شهريور ماه 6, 1389 4:12 pm
javadd
مدیر آزمایشی
مدیر آزمایشی وضعیت : آفلاین

تعداد تشكر كرده : 1334 بار
تعداد تشكر شده : 1315 بار
ممنون
ای فراری ای نجس ای خوک پست
ای حرامی ، کافر شیطان پرست

بر امام هادی(ع)شیعه اهانت کرده ای
گردنت را حضرت عباس(ع)ما خواهد شکست

شنبه شهريور ماه 6, 1389 4:18 pm
goli_goli
مدیر آزمایشی

تعداد تشكر كرده : 1913 بار
تعداد تشكر شده : 2073 بار

تـاب تـاب عبـاسـی ، خـدا منـو ننـدازی

شنبه شهريور ماه 6, 1389 5:05 pm
NEGARjOON
مدیر آزمایشی

تعداد تشكر كرده : 1413 بار
تعداد تشكر شده : 1707 بار

ممنونم

جامه ای ساخته بودم از عشق خواستم تا به تو تقدیمش کنم
لیک دیدم که در آن گوشه ی باغ لاله ای پنهانی با نسیمی میگفت : جامه ی عشق برازنده ی هر قامت نیست.

شنبه شهريور ماه 6, 1389 5:17 pm
Jason_73
مدیر آزمایشی

تعداد تشكر كرده : 5767 بار
تعداد تشكر شده : 5507 بار

مرسی ممنون عزیزم

بازگشت به بحث آزاد و متفرقه

چه کسی حاضر است ؟

کاربران حاضر در این انجمن: بدون كاربران آنلاین و 3 مهمان