نگاهي به معتبرترين جوايز سينمايي جهان!!!!

نگاهي به معتبرترين جوايز سينمايي جهان!!!!

پستتوسط majid_11 » شنبه اسفند ماه 13, 1390 2:44 pm
اسکار، کن، ونيز، لوکارنو و ... اسامي جشن ها و جشنواره هايي هستند که در طول سال از آن ها خبرهايي مي شنويم و مي خوانيم. اما اين جشن ها و جشنواره ها چگونه هستند؟ در اين مطلب سعي شده تا نگاهي اجمالي به مهم ترين جشن ها و جشنواره هايي که هر ساله در جهان برگزار مي شود داشته باشيم.

اسکار ، پرخرج ترين و پر هياهو ترين جشن سينمايي

تاريخچه: مطمئنا جشن آکادمي اسکار پرسروصداترين و پرخرج ترين مراسم سينمايي است که هر ساله در جهان برگزار مي شود. آکادمي اسکار در سال ۱۹۲۷ پايه گذاري شد و اولين دوره اين جشن در سال ۱۹۲۹ در هتل روزولت هاليوود برگزار شد.از آن به بعد اين مراسم به طور منظم هر سال در ماه مارس(اواخر اسفند) برگزار مي شود و از اين جهت نيز باقدمت ترين جايزه سينمايي محسوب مي شود. همچنين مراسم اسکار لقب پربيننده ترين برنامه سينمايي را هم به خود اختصاص داده و هر ساله حدود يک ميليارد نفر اين مراسم را به صورت زنده و يا ضبط شده تماشا مي کنند. نام رسمي جايزه اسکار "تنديس کوچک جايزه آکادمي براي شايستگي " است و اين مراسم توسط "آکادمي علوم و هنرهاي تصاوير متحرک" برگزار مي شود. تنديس معروف اسکار مجسمه اي طلايي رنگ از جنس بريتانيوم و برنز است که نماد يک شواليه با شمشيري از مبارزان جنگ هاي صليبي در دست مي باشد. نکته قابل توجهي که در مورد اسکار وجود دارد اين است که اسکار يک جشنواره سينمايي نيست و صرفا يک جشن سينمايي است که در آن فيلم هايي که سال قبل از مراسم اکران شده اند در معرض داوري قرار مي گيرند.

داوري ها و جوايز: آثار هر ساله در بخش هاي مختلف فيلم بلند و همچنين بهترين فيلم کوتاه ، پويانمايي و مستند داوري مي شوند. ضمن اينکه در هر دوره يک جايزه هم به فيلم هاي غيرانگليسي زبان تعلق مي گيرد. يکي از جذابيت هاي اسکار براي سينماگران اين است که جايزه ها توسط همتايان خودشان به آن ها تعلق مي گيرد. در اسکار داوري ها به اين صورت است که اعضاي گروه هاي مختلف افراد مربوط در حوزه خودشان را نامزد مي کنند ، به طور مثال بازي ها توسط اعضاي بازيگر و کارگرداني ها توسط کارگردانان بررسي مي شود. همچنين راي گيري ها به صورت کاملا محرمانه برگزار مي شود به طوري که تا اعلام نتايج کسي از نام برندگان آگاه نيست. ضمن آنکه نام اعضاي هيئت داوري نيز هيچگاه به صورت عمومي آشکار نمي شود. درزمينه تعداد جايزه تا کنون فيلم هاي بن هور، تايتانيک و ارباب حلقه ها (بازگشت پادشاه) با يازده جايزه رکورددار بيشترين اسکار در يک دوره هستند و تا قبل از اين دوره تنها فيلم ايراني که نامزد دريافت اسکار بهترين فيلم غير انگليسي زبان شده بود فيلم «بچه هاي آسمان» ساخته مجيد مجيدي بود که البته موفق به بردن اين جايزه نشد. در اين دوره هم فيلم «جدايي نادر از سيمين» به عنوان نماينده ايران به اسکار فرستاده شده است که نهايتا موفق به دريافت جايزه بهترين فيلم غير انگليسي زبان شد.

اثرگذاري: به علت تبليغات وسيع و گسترده اي که هميشه براي اسکار وجود داشته است اين جايزه تاثير بسزايي برروي فروش و اعتبار فيلم ها و همچنين دستمزد برندگان جوايز دارد و همين امر باعث شده که شائبه داوري هاي جهت دار توسط اعضاي هيئت داوران هميشه وجود داشته باشد که البته همواره تکذيب شده است.

جنبه هنري: شايد مهم ترين ضعف اسکار از لحاظ هنري اين باشد که برگزار کنندگان اهميت بيشتري براي فيلم هاي انگليسي زبان قائل هستند و به بقيه فيلم ها تنها يک جايزه تعلق مي گيرد. اين کم توجهي به سينماي کشورهاي ديگر باعث آن شده که از منظر هنر سينما سطح اين جايزه نسبت به جشنواره هاي اروپايي پايين تر باشد و منتقدان سينمايي نيز ارزش کمتري براي آن قائل شوند.

جشنواره کن

تاريخچه: جشنواره بين المللي فيلم کن مهم ترين رويداد سينمايي و حتي شايد مهم ترين رويداد هنري جهان است که در سپتامبر هر سال در شهر کن واقع در جنوب فرانسه و در سواحل مديترانه برگزار مي شود. اولين دوره اين جشنواره اول سپتامبر ۱۹۳۹ در اعتراض به جشنواره ونيز که فيلمي جنگ طلبانه را به عنوان فيلم برگزيده ، انتخاب کرده بود ؛ برگزار شد. اما پس از اين دوره جشنواره به علت آغاز جنگ دوم جهاني به مدت هفت سال تعطيل شد تا اينکه بار ديگر در ۲۰ سپتامبر ۱۹۴۶ به صورت رسمي فعاليت خود را آغاز کرد که تا امروز ادامه دارد.

جوايز و داوري ها: جايزه اصلي جشنواره کن نخل طلاست و جشنواره در هفت بخش مسابقه ، خارج از مسابقه ، فيلم کوتاه ، نوعي نگاه ، هفته منتقدان ، دو هفته کارگردانان و بازار فيلم برگزار مي شود. تا سال ۱۹۷۲ فيلم ها توسط نمايندگان جشنواره ها در کشورهاي مختلف انتخاب مي شدند ولي از اين سال به بعد گزينش فيلم ها توسط هيئت داوران جشنواره صورت مي گيرد که هر ساله سرپرستي آن بر عهده يکي از سينماگران مشهور دنياست که در آخرين دوره رابرت دنيرو اين مسئوليت را بر عهده داشت. همچنين بخشي به نام بنياد سينما در جشنواره کن وجود دارد که به فيلم هاي ساخت دانشجويان اختصاص دارد و از سال ۱۹۸۳ به جشنواره اضافه شده است. رياست افتخاري اين بخش به عهده عباس کيارستمي و مارتين اسکورسيزي مي باشد. از سال ۲۰۰۵ هم بخش ديگري با عنوان تمام سينماهاي دنيا در کن ايجاد شده که مخصوص توليدات سينمايي کشورهايي است که توليداتشان کمتر امکان عرضه دارند. بيشترين سهم را در بردن نخل طلاي بهترين فيلم توليدات سينماي آمريکا با ۱۸ بار برنده شدن داشته اند و پس از آن فيلم هاي ايتاليايي، فرانسوي و انگليسي به ترتيب ۱۲ ، ۱۱ و ۱۰ بار اين جايزه را به خانه برده اند. ضمن اينکه از ايران هم عباس کيارستمي سه بار نامزد دريافت اين جايزه شده و يک بار هم به خاطر فيلم «طعم گيلاس» برنده نخل طلاي کن ۱۹۹۷ شده است. نکته جالبي که وجود دارد اين است که معمولا فيلم هايي که در کن برگزيده مي شوند در اسکار به موفقيت چشمگيري دست پيدا نمي کنند و بالعکس.

کن ، نماد هنر سينما: جشنواره کن بدون شک بزرگ ترين گردهمايي اهالي سينماي جهان است. شرکت در اين جشنواره فقط براي دست اندرکاران سينما آن هم با کارت دعوت ويژه امکان پذير است. با اين حال هر ساله شهر هفتاد هزار نفري کن ميزبان پنجاه هزار ميهمان مي باشد. بودجه اين جشنواره بزرگ حدود ۲۰ ميليون يورو است و در هر دوره بيش از ۲۰۰۰ فيلم از ۱۰۰ کشور مورد بازبيني و بررسي قرار مي گيرد. از لحاظ ارزش هنري جايزه کن به علت اهميت دادن به آثار تمامي کشورها و همچنين داوري هاي يکدست تر نسبت به ساير جشن ها و جشنواره هاي سينمايي معتبرتر است و منتقدان براي فيلم هايي که در اين جشنواره برگزيده مي شوند ارزش بيشتري قائل هستند. همچنين با توجه به شرايط اجتماعي فرانسه جشنواره «کن» همواره محلي براي اعتراضات سياسي نيز بوده است که همين قضيه چند سال پيش حساسيت هايي را هم پيرامون وقايع رخ داده در ايران ايجاد کرد و موجب به وجود آمدن درگيري هاي لفظي ميان مسئولان سينمايي کشورمان و برگزارکنندگان جشنواره نيز شد.

جشنواره ونيز

تاريخچه: اين جشنواره که قديمي ترين جشنواره سينمايي جهان محسوب مي شود از سال ۱۹۳۲ فعاليت خود را آغاز کرده و به جز زمان جنگ جهاني دوم به صورت مداوم تا به امروز ادامه يافته است. البته در يک دوره جشنواره ونيز جذابيت بين المللي خود را از دست داد ولي "کارلو ليزاني" که در بين سال هاي ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۲ رياست جشنواره را بر عهده داشت با ايجاد بخش هاي جديد مثل مرور آثار و بخش هاي ديگري چون فيلم هاي بازسازي شده و فيلم هاي تجربي اعتبار را به جشنواره بازگرداند و حتي اين فعاليت ها به الگويي براي ديگر جشنواره ها تبديل شد.

جوايز: جايزه اصلي اين جشنواره شير طلايي است که به بهترين فيلم اهدا مي شود ولي در بعضي دوره ها هيچ فيلمي شايسته دريافت اين جايزه شناخته نشده است و فيلم هاي سينماي ايتاليا و فرانسه بيشترين سهم را در بردن شير طلايي جشنواره ونيز داشته اند ؛ جايزه شير نقره اي هم به به فيلم دوم برگزيده و يا يک فيلم کوتاه برگزيده تعلق مي گيرد. "جام روباه" نام جايزه ديگر اين جشنواره است که به بهترين بازيگر مرد و زن اعطا مي شود. به بهترين فيلم غير جريان اصلي نيز جايزه اي با عنوان سن مارکو داده شده و همچنين اين جشنواره به سينماگراني که فعاليت هاي انسان دوستانه انجام مي دهند جايزه انسانيت اعطا مي کند. تنها ايراني که موفق به بردن شير طلايي جشنواره ونيز شده جعفر پناهي است که در سال ۲۰۰۰ به اين مهم دست پيدا کرده است. البته در شصت و پنجمين دوره اين مراسم هم از عباس کيارستمي تقدير به عمل آمده و جايزه افتخار براي فيلمساز به وي اعطا شد. در مجموع جشنواره ونيز پس از کن معتبرترين جشنواره سينمايي جهان است.

جشنواره برلين:

اين جشنواره که در کنار جشنواره هاي کن و ونيز از مهمترين رويدادهاي سينمايي جهان است از سال ۱۹۵۳ شروع به کار کرده و در فوريه هر سال در پايتخت آلمان برگزار مي شود. دو جايزه اصلي اين جشنواره خرس طلايي و خرس نقره اي مي باشند و موفق ترين حضور ايراني ها در جشنواره هاي خارج هم همين جشنواره برلين است. تا کنون از ايران فيلم هاي باغ سنگي (پرويز کيمياوي ۱۹۷۴) ، طبيعت بي جان (سهراب شهيد ثالث ۱۹۷۶) ، آفسايد (جعفر پناهي ۲۰۰۶) و درباره الي (اصغر فرهادي ۲۰۰۹) موفق به دريافت خرس نقره اي بهترين کارگرداني شده اند و همچنين رضا ناجي به خاطر بازي در فيلم آواز گنجشک ها (۲۰۰۸) برنده خرس نقره اي بهترين بازيگر نقش اول مرد شده است. سال گذشته هم "جدايي نادر از سيمين" به کارگرداني اصغر فرهادي به بخش اصلي اين جشنواره راه يافت و موفق به برنده شدن خرس طلاي جشنواره در بخش بهترين فيلم شد.

ديگرها:

جايزه گلدن گلوب: اين جايزه از سال ۱۹۴۴ تا کنون هر ساله توسط اتحاديه مطبوعات خارجي هاليوود به بهترين محصولات سينمايي و تلويزيوني اهدا مي شود و امسال شصت و هشتمين دوره آن برگزار شد که فيلم "جدايي نادر از سيمين" به عنوان اولين فيلم ايراني موفق به دريافت جايزه بهترين فيلم از اين جشنواره شد.

جايزه گويا: از سال ۱۹۸۷ در ماه ژانويه در اسپانيا برگزار مي شود و به اسکار اروپايي مشهور است و اعتبار جوايز آن در حد و اندازه هاي جوايز جشنواره هاي کن و ونيز مي باشد.

جشنواره آسيا پاسيفيک: اين جشنواره که از سال ۱۹۵۲ شروع به کار کرده است به سينماي کشورهاي آسيايي مي پردازد.اين جشنواره پس از اسکار پربيننده ترين مراسم سينمايي جهان است و هر ساله در يکي از کشورهاي عضو "فدراسيون بين المللي اتحاديه تهيه کنندگان فيلم" برگزار مي شود. چهل و هشتمين دوره اين جشنواره در سال ۲۰۰۳ در ايران برگزار شد.

جشنواره لوکارنو: اين جشنواره پس از جشنواره هاي کن ، ونيز و برلين چهارمين جشنواره سينمايي معتبر اروپاست و هر ساله در سوئيس برگزار مي شود. ويژگي خاص اين جشنواره نمايش فيلم ها در محوطه باز و بر روي پرده هاي نمايش بزرگ است به طوري که گاهي بيش از پنج هزار نفر به تماشاي يک فيلم مي نشينند. جايزه اصلي اين جشنواره يوزپلنگ طلايي نام دارد که به بهترين فيلم در بخش بين الملل اهدا مي شود.

جشنواره قاهره: اولين دوره آن در سال ۱۹۸۵ در قاهره پايتخت مصر برگزار شد و بزرگ ترين جشنواره فيلم قاره آفريقا و کشورهاي عربي محسوب مي شود. جايزه اصلي اين جشنواره که هر ساله به بهترين فيلم اهدا مي شود هرم طلايي نام دارد.
دستانم تشنه ي دستان توست شانه هايت تکيه گاه خستگي هايم به ياد تو مي مانم  بي آنکه دغدغه هاي فردا داشته باشم

زيرا مي دانم فردا بيش از امروز دوستت  خواهم داشت..........!!!!

برای نویسنده این مطلب majid_11 تشکر کننده ها: 9
-kimia-, Armin_2afm, arman41, bahar_76, eshgh-mord, f_rahgozar, mani_jon, mghb65, neda007
کلمات کلیدی :

,

نماد کاربر

majid_11

باران که می بارد ، همه پرنده ها به دنبال سرپناهند اما عقاب برای اجتناب از خیس شدن ، بالاتر از ابرها پرواز میکند این دیدگاه است که تفاوت را خلق میکند .


کاربر سه ستاره

کاربر سه ستاره
دانلود کلاه قرمزی 93 - قسمت هفتم
دانلود کلاه قرمزی 93 - قسمت ششم
دانلود کلاه قرمزی 93 - قسمت پنجم
دانلود کلاه قرمزی 93 - قسمت چهارم
دانلود کلاه قرمزی 93 - قسمت سوم
دانلود کلاه قرمزی 93 - قسمت دوم
دانلود کلاه قرمزی 93 - چهارشنبه سوری
معرفی سریال های دردسرساز سیما
خواستگاری عاشقانه پسر جوان از دختر روی پل
دانلود کنسرت خنده دار حسن ریوندی در برج میلاد
دانلود کلیپ دیدنی دختر تریال سوار
معرفی جراحی های ضروری برای زیبایی
10 خوراکی لازم برای سلامت بدن
عکس های جدید سریال پایتخت 3
عکس های جالب و دیدنی 92 – سری هشتاد و پنجم
شعر زیبای از تو دورم من - ابوالحسن وزیری
اثر سیگار کشیدن مادر باردار بر نوزاد
خواسته های اصلی زنان از مردان - مهم
مدل شال های بسیار جذاب برند Leto Collection
دانلود کلیپ تردستی جالب با لیوان
معرفی کاخ شیروان شاه در باکو
تمرینات ورزشی برای پیچ خوردگی مچ پا - سری اول
خواص شگفت انگیز خرما
راهنمای انتخاب همسر به کمک روایات
طراحی داخلی خانه با آینه - مدرن
تاثیر ماهواره بر بنیاد خانواده
تزیینات بسیار لذیذ مخصوص غذای کودکان
انتخاب رنگ موی مناسب برای انواع پوست ها
گزارشی از دنیای فشن و مد در دهه 90 میلادی
زنده نگه داشتن عشق در زندگی شاغلین
اس ام اس های بسیار خنده دار و سرکاری 2014
کلیپ حوادث دیدنی در مسابقات اتومبیل رانی
امتحان جالب یک دختر سر جلسه امتحان ریاضی
تجاوز بی رحمانه 30 سیاه پوست به خبرنگار ایرانی
آموزش افزودن مژه توسط نرم افزار فتوشاپ
مجسمه هایی باورنکردنی از کاغذ +عکس
ستون‌های نور، پدیده عجیب آسمانی +عکس
روش هاي مضحک پوشاندن تاسي! +عکس
نقاشی‌های فوق زیبای دیجیتال دایره‌ای
حال و روز دربار در عصر قاجار + عکس
مدل جدید بوگاتی با الهام از بلک​بس +عکس
اسختری که هست، ولی نیست! +عکس
موتورسیکلت کاملاً چوبی +عکس
جدال کروکدیل ها با اسب‌های آبی + عکس
بانوی جنگل +عکس
دره اعجاب انگیز گوبلین ولی در آمریکا +عکس
شوخی بامزه با عابرین پیاده! +عکس
دوچرخه دوست ترین شهرهای دنیا +عکس
يک خبر خيلي بد براي قلياني‌ها + سند
اس ام اس ویژه روز مادر
تقدیم به مادران پرمهر و محبت ایرانی
10 جمله و نقل قول به مناسبت روز مادر
جدیدترین نوع شوخی با دوستان
تویی مادر!!!!
ابنيه/ زيباترين و قديمي ترين مساجد دنيا
حرکات ژیمناستیک بر روی بال های هواپیما
نبرد کریمه؛ اولین جنگ مدرن تاریخ + عکس
کشتی کروز؛ هتلی لوکس بالای کوه +عکس
دختر 13 ساله با چهره ای 50 ساله +عکس
تصاویر جالب از زندگی حیوانات
عکس های دیدنی از گوشه کنار جهان
مراسم عروسی محلی - جزیره قشم + عکس
جشنواره بادبادک ها در فرانسه +عکس
پخت و پز با CPU! +عکس
بزرگترین خانه سفالی جهان +عکس
کارت پستال های زیبا ویژه روز مادر
تصاویر جالب ثبت شده در گوگل ارث
سبک های جالب و خنده دار در عکاسی
دانلود فیلم،سریال،موسیقی با لینک مستقیم و سرعت بالا
دانلود يك نرم افزار فوق كاربردي مخصوص گوشيهاي اندرويد

Re: نگاهي به معتبرترين جوايز سينمايي جهان!!!!

پستتوسط bahar_76 » شنبه اسفند ماه 13, 1390 3:39 pm

مرسی

آدمهـآي تمـام شـده را از نو شـروع نكـن ..

نـه آنهــآ مثـل قبل خواهنـد شـد (!)

نــه تو ..

و نـه حتـي رابطه تـآن (!)

نماد کاربر

bahar_76


مدیر آزمایشی

مدیر آزمایشی

Re: نگاهي به معتبرترين جوايز سينمايي جهان!!!!

پستتوسط eshgh-mord » یکشنبه اسفند ماه 13, 1390 12:28 am

مرسی
در انتظار کشوری سبز................................................waiting for the green country
نماد کاربر

eshgh-mord

کاربر اخراج شده

کاربر اخراج شده

Re: نگاهي به معتبرترين جوايز سينمايي جهان!!!!

پستتوسط mghb65 » یکشنبه اسفند ماه 13, 1390 12:30 am

ممنون بابت تاپیک

**اللّهم عجل لولیک الفرج**
............................................................................................................................................
کاربرانی که ایننظر(پست) را تأیید یا رد کرده اند :
majid_11
نماد کاربر

mghb65

محمدم


كاربر طلايي

كاربر طلايي

Re: نگاهي به معتبرترين جوايز سينمايي جهان!!!!

پستتوسط f_rahgozar » یکشنبه اسفند ماه 14, 1390 8:49 am

مرسی داداش
♥ ♥ ♥ بعــدها وقتــی کــه تنهـــا خاطــراتـم مانـده اســـت
عشـــــق روزی رهگـــــــذر می آيـــد و من نيســــتم ♥ ♥ ♥


نماد کاربر

f_rahgozar

مدیر آزمایشی

مدیر آزمایشی

Re: نگاهي به معتبرترين جوايز سينمايي جهان!!!!

پستتوسط -kimia- » یکشنبه اسفند ماه 14, 1390 8:55 am

تشکر
من آن گلبرگ مغرورم که میمیرم ز بی آبی****
ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم****
نماد کاربر

-kimia-

turk qiziyam :)


مدیر آزمایشی

مدیر آزمایشی


بازگشت به بحث آزاد و متفرقه

چه کسی حاضر است ؟

کاربران حاضر در این انجمن: بدون كاربران آنلاین و 5 مهمان

عضویت در تالار گفتمان سایت بزرگ کلیپ دونی